SPİDER CEPHE

SPİDER CEPHE

Spider cephe, alt taşıyıcı sisteminin cam ya da paslanmaz elemanlardan oluşan cep sistemidir. Büyük yapılar da spider cephe çok rahtlıkla görülebilmektedir. Genellikle yapıya esteik bir görünüş kazandırır. Spider cephenin en çok tercih edilme sebeplerinden ikisi, güneş ışınlarından faydalanmak ve iç mekanı açığa çıkarmaktır.

Spider cephe sistemleri, paslanmaz bir yapıya sahiptir. Dört kenarından sabitlenerek tutturulur. Lamine veya ısı camlar taşıyıcı çelik konstrüksiyona mekanik bir şekilde bağlanır.

Spider cephe sistemlerinde sadece şeffaf cam kullanılır. İç ve dış mekan arasındaki görünürlük maksimum seviyededir. Spider cephe sisteminin diğer adı vantuzlu cam cephe kaplamadır.

Spider cephe sistemleri ile mimari tasarımlara farklı bir boyut kazandırılır. Farklı boyut kazandıran tekniklerden bir tanesi ise çerçevesiz cam cephe tekniğidir. Yüksek cam elemanları, yüksek dayanıklılığa sahiptir. Özel paslanmaz özellikleri ise camların modellerine ve kalınlıklarına göre farklılık göstermektedir.

Camın boyutuna göre statik hesaplamalar sonucu belirlenen kalınlıkta temperli, rodajlı veya lamine camlar kullanılmaktadır. Camlar arasında kalan boşluklara, toz tutmayan özellikli slikonlar doldurulmaktadır. Bu boşluklara ise gerow adı verilmektedir.