ALÜMİNYUM CEPHE

ALÜMİNYUM CEPHE

İnşaat sektöründe yapı işlerinde çok fazla kullanılan kelimelerden biri cephe kaplamadır. Dış cephe kaplamaların da giydirme cephe kullanılır. Yüksek yapıların, dış cephesini camlarla kaplı olarak görürüz. Bu bir giydirme cephe işlemidir.

Cephenin dirençli olması gerekmektedir. Hava şartları, sürtünme gibi etkenler dış cepheyi aşındırır. Bu da yapıya ciddi zararlar verir. Bunun için doğa da boksit cevheri olarak bulunan alüminyum tercih edilmektedir. Alüminyum malzemeler, tepkimelere karşı dirençlidir. Bu yüzden dış cephe de oluşan aşınmaları önler. Yüksek dayanıklılık ve hafif olması gibi özellikleri de tercih edilmesinde etkilidir.

Ayrıca alüminyum, zehirleyen bir malzeme değildir. Manyetik olmaması, düşük yoğunlukta bulunması, şekillenebilir olması, kolay ,işlenmesi, yüksek seviyelerdeki korozyonları önlemesiyle çevre dostu bir malzemedir.

İnşaatta ekonomiklikte çok önemlidir. Alüminyum, ucuz bir malzemedir. Özelikleriyle birlikte ucuz olmaı da inşaat önemli bir malzeme olmasına neden olmuştur. Birçok farklı yapıda ve alanda kolaylıkla kullanılabilir.

Son zamanlar da alüminyum, yüksek yapılar ve gökdelenler de kullanılmaya başlanmıştır. Kaliteli, estetik ve çevre dostu olmasıyla yüksek yapıların çevreye zararlarını azaltmıştır. Büyük inşaat firmalarıi ekonomik konu da tasarruf etmek ve kaliteli yapılar yapmak için alüminyum malzemeler kullanmaktadır.